8 mar 2016 / BranzaElektryczna.pl /

Pomiary termograficzne w elektroenergetyce

Pomiary termograficzne są przeprowadzane w elektroenergetyce z dwóch głównych powodów – po pierwsze w celu wykrycia oraz zlokalizowania anomalii z określeniem zakresu powstałych odchyleń od normy, po drugie, aby dokonać bardziej szczegółowej oceny wartości temperatury oraz klasyfikacji określonej wady.

Specjalistyczna aparatura wykorzystywana do pomiarów termograficznych

Podczas przeprowadzania badań termograficznych w celu uzyskania jak najbardziej wiarygodnych oraz dokładnych wyników należy wykorzystywać specjalistyczną aparaturę, która spełnia następujące  kryteria jakościowe:

- wysoka rozdzielczość obrazów,

- szerokie pole widzenia,

- dobra rozdzielczość temperaturowa,

- zmienny przedział oczekiwanej lub obserwowanej temperatury obiektu,

- możliwość zmiany współczynnika emisyjności podczas obserwacji.

Ze względu na fakt, iż badania termograficzne są przeprowadzane w dosyć specyficznych warunkach należy również pamiętać jak ważna jest wytrzymałość wykorzystywanego sprzętu – głównie kamery termowizyjnej. Kluczowa jest tutaj odporność na wstrząsy oraz na działanie warunków atmosferycznych. Ważny jest także optymalny czas pracy kamery, który powinien wynieść kilka godzin.

Podział kamer termograficznych wykorzystywanych podczas badań

Do pierwszej grupy można zaliczyć niedrogie kamery termowizyjne, które służą jedynie do stosunkowo szybkiej oraz chwilowej oceny ogólnego stanu cieplnego wybranych urządzeń energetycznych. W tym przypadku głównym zadaniem kamery jest przede wszystkim badanie jakościowe z elementami pomiaru (wizualizacja pola temperatury). Tego rodzaju urządzenia sprawdzą się w przypadku pracowników służb rejonów energetycznych oraz służb utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach z zagrożeniem pożarowym, z obciążoną oraz rozległą siecią elektroenergetyczną, duża liczbą rozdzielnic, a także, w których zachowanie ciągłości ruchu jest priorytetem.

Pomiary termograficzne w elektroenergetyce

Druga grupa kamer termograficznych to urządzenia charakteryzujące się wysoką rozdzielczością przestrzenną. Kamery te zapewniają dokonywanie niezbędnych pomiarów bez względu na panujące warunki oraz rodzaj obiektu. Kamery posiadają specjalne oprogramowanie, dzięki któremu możliwa jest analiza pomiarów nie tylko po ich zarejestrowaniu, ale także już w podczas przeprowadzanych badań, bezpośrednio na ekranie kamery termowizyjnej. Rozbudowane funkcje urządzenia powodują, iż ich obsługą powinny zajmować się wyłącznie wykwalifikowane osoby, które specjalizują się w przeprowadzaniu badań termograficznych.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy