30 mar 2015 / ABB /

Automatyzacja jednego z najbardziej wydajnych zakładów energetycznych na świecie

Symphony Plus, platforma automatyki firmy ABB dla sektora wytwarzania i gospodarki wodnej, kontroluje i wspomaga jedną z najbardziej wydajnych elektrociepłowni na świecie.

Elektrociepłownia Avedore 1 należąca do DONG Energy jest jednym z najbardziej wydajnych zakładów tego rodzaju na świecie. Długoterminowa strategia firmy obejmuje zmianę do 2020 roku podstawowego paliwa wszystkich elektrowni w Danii z paliw kopalnych na ekologiczne paliwa z biomasy. Spowoduje to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez największego producenta energii w Danii aż o 90 procent.

Znajdujący się niedaleko Kopenhagi zakład Avedore 1 wykorzystuje nadmiar ciepła powstający podczas wytwarzania energii elektrycznej do ogrzewania domów i firm w okolicy. Pozwala to na wyjątkowo skuteczne wykorzystanie energii — na poziomie około 92 procent. Wraz z sąsiednim zakładem Avedore 2 elektrociepłownia zasila 200 000 gospodarstw domowych w energię cieplną i około 1,3 miliona gospodarstw domowych w energię elektryczną. 

Przed przejściem Avedore 1 z węgla na biomasę firma DONG Energy potrzebowała najnowocześniejszego systemu automatyzacji zakładu, który umożliwiłby efektywniejszą pracę elektrociepłowni z użyciem odnawialnej biomasy. Obsługa i konfiguracja systemu musiała być na tyle prosta, żeby nie wymagała udziału dostawcy.

Prosta i niedroga ewolucja
Firma DONG Energy wybrała system Symphony® Plus, flagową platformę automatyki ABB dla sektorów energetyki i gospodarki wodnej, która jest najczęściej używanym rozproszonym systemem sterowania (DCS) w tych branżach. Już wcześniej firma DONG Energy miała możliwość zapoznania się z systemami automatyki ABB. W zakładzie Avedore 1 układ sterowania kotłem Contronic 3 i układ sterowania turbiną Procontrol P13 opracowane przez ABB niezawodnie działają przez cały okres eksploatacji od 1990 roku. Dzięki stosowanej przez firmę ABB zasadzie „ewolucji bez starzenia” polegającej na opracowaniu nowego systemu Symphony Plus na bazie wcześniejszych systemów Symphony, takich jak Contronic, ABB mogła utrzymać i ponowne wykorzystać znaczną część sprzętu ze starego systemu automatyzacji, co znacznie zmniejszyło koszty instalacji i czas realizacji projektu.

System Symphony Plus spełnia wymagania techniczne, zaopatrzeniowe i konstrukcyjne (EPC) pracowników sektorów energetyki i gospodarki wodnej oraz właścicieli zakładów we wszystkich rodzajach instalacji energetycznych i uzdatniania wody. Obecnie istnieje ponad 6500 działających instalacji systemu Symphony DCS na całym świecie w ponad 4500 zastosowaniach w energetyce i gospodarce wodnej.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy