9 lut 2016 / BranzaElektryczna.pl /

Poprawny montaż kolektorów słonecznych

To, w jaki sposób zamontujemy kolektor słoneczny, wpływać będzie na jego wydajność, czyli na to, ile energii pozyskać będziemy mogli ze słońca. O czym powinniśmy pamiętać podczas jego instalacji?

Kąt nachylenia kolektora

Wybierając miejsce, w którym kolektory słoneczne zostaną zainstalowane, pamiętajmy, aby zachować taki kąt ich nachylenia w stosunku do powierzchni ziemi, który zagwarantuje maksymalne pochłanianie energii słonecznej. Oznacza to nic innego, jak to, że kąt padania promieniowania słonecznego na absorber musi być jak najdłużej prostopadły. Jako, że obszar naszego kraju znajduje się pomiędzy 49 a 55 stopniem szerokości geograficznej, nachylenie kolektorów wahać powinno się od 34 do 70 stopni. Najbardziej efektywnie w skali jednego roku działać będą kolektory słoneczne ustawione pod kątem 40 stopni. Latem ustawienie to zmienić możemy na 30 stopni, zimą natomiast, na 60 stopni.

Poprawny montaż kolektorów słonecznych

Miejsce montażu kolektora

Powierzchnia kolektora słoneczna skierowana powinna być na południe z tolerancją na poziomie plus minut czterdzieści pięć stopni. Jeżeli odchylenie będzie mniejsze, wydajność kolektora znacząco się zmniejszy. W związku z tym, zaleca się montaż kolektorów płaskich oraz próżniowych na połaci dachu lub też w formie urządzeń wolno stojących od strony południowej.

Niektóre z dostępnych na rynku kolektorów próżniowych umożliwiają montaż bez konieczności zagwarantowania maksymalnego i minimalnego dopuszczalnego nachylenia, które to związane jest ze względami eksploatacyjnymi. Dopuszcza się tu ich montaż na elewacji budynku lub na płasko na dachu poziomym. Kąt ustawienia absorbera może być dodatkowo regulowany przez obrót rur próżniowych.

Kolektory słoneczne przeważnie umieszcza się na dachu od strony południowej, a to z tego względu, że jest ona najbardziej nasłoneczniona i korzystna pod względem ilości promieniowania słonecznego jakie na nią pada. Gdy płaszczyzny dachu zorientowane są w kierunku wschód – zachód, zamontować możemy dwie oddzielne baterie kolektorów pracujące naprzemiennie lub zwiększyć baterię kolektorów zamontowanych na połaci zachodniej. Dzięki temu będziemy w stanie zrekompensować mało korzystne względem promieniowania słonecznego ustawienie.

Góra
Komentarze
posted by Krzysztof [2017.10.09 - 23:45]
To nie są żadne kolektory słoneczne- tylko baterie ogniw fotowoltaicznych...
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy