3 lut 2016 / BranzaElektryczna.pl /

Drony w energetyce

Dzięki postępowi technologii, drony, które jeszcze do nie dawna pełniły jedynie funkcję amatorskich pojazdów, obecnie coraz częściej stosowane są w instytucjach naukowych i rządowych.

Czym jest dron i jak można go wykorzystać?

Dron to bezzałogowy statek powietrzny pilotowany zdalnie przez operatora lub wykonujący lot autonomicznie. Napędzany może być on silnikiem elektrycznym, spalinowym lub ogniwem paliwowym. Jego wielkość waha się do kilkudziesięciu centymetrów do kilkuset metrów. Za sprawą najnowocześniejszych rozwiązań, drony mogą pozostawać w powietrzu nawet przez kilkadziesiąt godzin. Dron posiada niezwykle szerokie zastosowanie. Obecnie, bardzo często wykorzystywany jest on przez siły zbrojne do obserwowania i rozpoznawania obszaru walki. Dzięki dronom możliwe staje się prowadzenie misji w niezwykle niebezpiecznych warunkach bez ponoszenia ofiar. Polska armia dysponuje 30 zestawami bezzałogowych systemów, a na każdy z nich przypada od 2 do 3 sztuk dronów. Cena jednego z nich to kilka milionów złotych.

Drony w energetyce

Nasłynniejszy dron na świecie

Najpopularniejszym na świecie modelem dronu jest Predator, który do służby w siłach powietrznych Stanów Zjednoczonych przyjęty został w roku 1995. MQ-1 Predator jako pierwszy uzyskał status w pełni dopracowanego aparatu powietrznego, który może brać udział w misjach bojowych. Był to również pierwszy na świecie dron, który dokonał starcia powietrznego z irackim samolotem bojowym MIG-25. Wykorzystywany jest on zarówno w misjach rozpoznawczych, jak i bojowych (tam służy on do niszczenia celów naziemnych).

Historia cywilnych dronów

Mówiąc o cywilnych dronach, przeważnie mamy na myśli urządzenia o rozpiętości skrzydeł do kilku metrów lub też mikrodrony, które częściej funkcjonują jako quadrocoptery. Za początki projektowania oraz praktycznego zastosowania bezzałogowych latających urządzeń wojskowych uznaje się okres drugiej wojny światowej. Stosowane wówczas przez armię niemiecką w celach niszczących latające bomby V-1 oraz pociski batalistyczne V-2 uznać można za pierwotne formy dzisiejszych dronów. Naprowadzane były one na cel przy pomocy wbudowanego, mechanicznego, programatora lotu korzystającego z przewodu lub fal radiowych, lecz były one w stanie także wyszukać cel samodzielnie przy pomocy czujników akustycznych, radaru lub czujników podczerwieni.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy