25 mar 2015 / ASTOR /

Comodis - otwarty i bezprzewodowy system automatyki budynkowej

Firma ASTOR, dostarczająca od 28 lat nowoczesne rozwiązania dla przemysłu, wprowadza na rynek system automatyki budynkowej Comodis. Oferta tej marki oznacza nowe podejście, w którym liczą się przede wszystkim systemy otwarte. Jest to też rozwiązanie wyjątkowo praktyczne – głównymi elementami obecnej wersji systemu są mobilne bezprzewodowe włączniki oraz konwerter przekształcający sygnał radiowy na standardowy Modbus.

O systemie Comodis rozmawiamy ze Stefanem Życzkowskim, prezesem firmy ASTOR i jednocześnie inspiratorem powstania marki Comodis.

Joanna Kowalkowska: Rozwiązania stosowane w automatyce przemysłowej można z sukcesem przenieść na grunt automatyki budynkowej. Czy taka właśnie jest geneza marki Comodis?

Stefan Życzkowski: Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie otwarte z możliwością podłączenia do innych systemów automatyki, w tym systemów automatyki przemysłowej a jednocześnie rozwiązanie praktyczne i łatwe w instalacji, takie, które chętnie zastosowalibyśmy i u siebie w domu, i w firmie. Wersja beta systemu Comodis działa aktualnie w naszej krakowskiej siedzibie przy ulicy Smoleńsk 29, która była intensywnie modernizowana przez 2 lata. Zastosowanie Comodisa pozwoliło na zintegrowanie w jednym systemie instalacji już istniejących z nowo tworzonymi.

Comodis - otwarty i bezprzewodowy system automatyki budynkowej

Pierwsze testy były prowadzone intensywnie latem 2014 roku. Aktualnie trwa etap integracji klimatyzacji, wentylacji i systemu alarmowego z systemem sterowania oświetlenia w budynku. Co ważne, elementy systemu chętnie instalują u siebie w mieszkaniach – bez kucia ścian - pracownicy naszej firmy, inżynierowie, którzy są za pan brat z automatyką. Czy to nie sprytne rozwiązanie mieć np. jeden kontakt, który wyłącza wieczorem wszystkie światła w domu? W dodatku zamontowany np. na szklanych drzwiach!

JK: Z czego składa się system?

SZ: Zaletą systemu jest integracja już istniejących instalacji. Pod tym kątem została stworzona oferta następujących bezprzewodowych włączników i wyłączników oświetlenia, włączników i wyłączników rolet i napędów automatyki, bezprzewodowych czujników temperatury, czujników otwarcia i zamknięcia drzwi i okien współdziałających z systemem alarmowym, układ konwerterów na otwarty protokół Modbus RTU. Oferta systemu będzie się rozwijać z ukierunkowaniem na rozwiązania przemysłowe.

JK: Do kogo ASTOR kieruje ofertę Comodis?

SZ: Linia produktów Comodis zaprojektowana jest myślą o użytku wewnętrznym w zakładach produkcyjnych, halach fabrycznych, instytucjach państwowych, nowo budowanych biurach oraz w mieszkaniach i domach jedno- i wielorodzinnych – dla automatyków-hobbystów. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które zdalnie - przy pomocy fal radiowych - jest w stanie integrować zarządzanie oświetleniem, klimatyzacją, dozorem, czujnikami okien czy ogrzewaniem w jednym systemie.

JK: Jaka jest przewaga konkurencyjna marki na rynku?

SZ: Cena jest konkurencyjna – same kontakty kosztują po ok. 100 zł, zaś opracowanie systemu kosztuje ok. 20 razy mniej niż w przypadku dedykowanych systemów zamkniętych, co jest wielką zaletą, gdyż Comodis został przeznaczony głównie do użytku w istniejących już budynkach, dla których nie planuje się większych modernizacji. Ponieważ system jest bezprzewodowy, nie trzeba ingerować w okablowanie, a jego zasięg na przestrzeni otwartej bez retransmiterów to 200m, w budynkach można stosować retransmitery i wtedy teoretycznie nie ma ograniczeń.

Comodis - otwarty i bezprzewodowy system automatyki budynkowej

Największą korzyścią z zastosowania systemu Comodis jest możliwość zdalnego śledzenia stanu załączonych obwodów, nadzór i – co najbardziej istotne – redukcja kosztów energii elektrycznej w budynku.

Wizją przyszłości dla systemu Comodis, systemów automatyki i teletransmisji jest zastosowanie ich w centrach dowodzenia budynkami użyteczności publicznej i zdalne ich monitorowanie w celu znacznej redukcji kosztów energii. Takie systemy działają już w Europie. Mogą także w Polsce!

JK: Czy oferta marki Comodis jest kompatybilna z ofertą ASTORa z zakresu automatyki przemysłowej?

SZ: ASTOR jest producentem Comodisa. Posługując się otwartymi protokołami, zbudowaliśmy system, który steruje urządzeniami różnych firm przy wykorzystaniu różnych dostępnych na rynku protokołów komunikacyjnych. Comodis integruje to, czego nie da się połączyć przy pomocy innych systemów, zwłaszcza zamkniętych. Kompatybilne z Comodisem i oprogramowaniem wizualizacyjnym Wonderware InTouch są programowalne panele Astraada. Jak widać, proponujemy rozwiązania praktyczne – głównymi elementami systemu są mobilne bezprzewodowe kontakty oraz konwerter przekształcający sygnał radiowy na standardowy Modbus.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy