13 lip 2015 / ALSTOM /

Alstom rozpoczął produkcję turbogeneratora dla nowych bloków węglowych na parametry ultrakrytyczne w Elektrowni Opole

Alstom, w swoim wrocławskim zakładzie, rozpoczął produkcję GIGATOP 2, dwubiegunowego turbogeneratora chłodzonego wodorem i wodą. Urządzenie będzie częścią dwóch nowych bloków 5 i 6 opalanych węglem kamiennym na parametry ultrakrytyczne w Elektrowni Opole. Po zakończeniu inwestycji będzie to jeden z największych obiektów zasilanych węglem w kraju. Oddanie bloków 5 i 6 planowane jest kolejno na 2018 i 2019 rok. Inwestorem projektu jest PGE Polska Grupa Energetyczna.

Generatory będą pracowały w dwublokowej jednostce w Opolu, budowanej przy zastosowaniu ultrakrytycznej technologii Alstom wykorzystującej parę o wyższym ciśnieniu i temperaturze, a tym samym większej wydajności niż konwencjonalne, podkrytyczne elektrownie węglowe. Oznacza to, że do wyprodukowania megawatu mocy urządzenie spalać będzie znacznie mniej węgla, przy mniejszej emisji.

Produkowany we Wrocławiu - europejskim ośrodku Alstom specjalizującym się w doskonaleniu turbogeneratorów- dwubiegunowy GIGATOP 2 jest chłodzony wodorem w stanie gazowym, w obiegu zamkniętym, odprowadzając ciepło z wirnika i statorów. Ciepło odprowadzone jest przez wymiennik wody/wodoru znajdujący się w obudowie. Ta, w pełni uszczelniona minimalizuje zużycie wodoru.

„Alstom jest dumny z tego, że dzieląc się tak nowoczesnymi technologiami, jak również profesjonalizmem zespołu projektowego posiadającego doświadczenie w realizacji podobnych jednostek w Polsce (858 MW Bełchatów), przyczynia się do zapewnienia PGE Polskiej Grupie Energetycznej sukcesu w realizacji projektu. Co ważne, znaczna część produkcji znajduje się w kraju, w tym w lokalnych fabrykach Alstom w Elblągu i we Wrocławiu."- powiedział Lesław Kuzaj, prezes Alstom Power.

Alstom jest światowym liderem w dziedzinie technologii elektrowni parowych na parametry nadkrytyczne i ultra nadkrytyczne, który zrealizował bądź obecnie prowadzi projekty mające łączną moc ponad 40 GW, w takich krajach jak Niemcy, RPA, Malezja, Arabia Saudyjska, Indie, Chiny i Polska.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy