9 maj 2014 / NTK Cables /

Uruchomienie niemieckiej farmy wiatrowej Riffgat

nkt cables z dumą ogłasza pomyślne zakończenie kluczowego projektu farmy wiatrowej: podłączenie farmy wiatrowej Riffgat do niemieckiej sieci przesyłowej.

Położona w odległości 15 km na północny zachód od niemieckiej wyspy Borkum, 108 MW farma wiatrowa Riffgat jest drugą komercyjną farmą wiatrową na niemieckim Morzu Północnym i składa się z 30 turbin wiatrowych, które łącznie zapewniają energię dla 120.000 gospodarstw domowych . nkt cables zostało wybrane przez operatora systemu przesyłowego TenneT, głównym wykonawcą pod klucz systemu kablowego łączącego farmę wiatrową z lądem. Wkład nkt cables w projekcie uwzględniał zarządzanie projektem, inżynierię, produkcję oraz wszystkie instalacje na miejscu. 51 km kabel 155 kV wraz z odpowiednimi akcesoriami wyprodukowano w nowoczesnej fabryce nkt cables w Kolonii, w Niemczech. Przed dostarczeniem kabla na ostatecznie miejsce był on przechowywany przez należące do nkt cables centrum logistyczne w Rotterdamie w Holandii. Wszystkie instalacje na lądzie i na morzu zostały wykonane przez zespół montażowy nkt cables wraz ze specjalistami morskimi Bohlen & Doyen - partnerem nkt cables dla wszystkich morskich prac przy tym projekcie.

Uruchomienie niemieckiej farmy wiatrowej Riffgat

Z uwagi na to, że trasę kablową zaplanowano wzdłuż obszarów gdzie zalega amunicja oraz dodatkowo trasa przebiega przez obszary chronione, nkt cables i Bohlen & Doyen napotkało wiele problemów podczas realizacji prac na lądzie i na morzu. Na przykład podczas kładzenia kabla blisko wybrzeża na morzu Wattowskim Park Narodowy wymagał specjalistycznej wiedzy i spełnienia specjalnych wymogów dotyczących metod i procesów.

"Szczególna uwaga potrzebna była dla wszystkich operacji nadbrzeżnych czyli przejścia z kabla leżącego na dnie morskim do kabla podziemnego na lądzie poprzez poziome wiercenie" podkreśla Alexandra Bangemanna, kierownik projektu Riffgat ze strony nkt cables. "Praca z pływami  jest zawsze wyzwaniem, zwłaszcza w odniesieniu do HSE i planowania awaryjnego. Widząc barkę z 30-stoma osobami, zaledwie 100 metrów od lądu, i nie móc być w stanie wydostać ich na ląd wydaje się zupełnie dziwne – nie możesz dostarczyć ani odebrać ludzi z barki jeżeli wokół barki nie ma wody – oni całkowicie utonęliby w błocie... I w związku z tym, że bezpieczeństwo jest priorytetem dla nkt cables, musieliśmy znaleźć rozwiązanie, które zapewni bezpieczne środowisko pracy dla wszystkich."

Dodatkowo, na zlecenie inwestora TenneT firma specjalistyczna zajmująca się planowaniem trasy przebiegu kabla wykryła niespodziewanie dużą liczbę przedmiotów wybuchowych wzdłuż trasy kablowej. Było to poważne zagrożenie dla operacji kładzenia kabla i musiało to zostać rozwiązane. Kładzenie kabla musiało zostać w pewnym momencie zatrzymane, aby umożliwić TenneT odpowiednie przygotowanie  małego korytarza, w którym miał być kładziony kabel. nkt cables i Bohlen & Doyen musiały opracować specjalny bezpieczny proces układania kabla przed dalszą kontynuacją operacji. "To był pierwszy raz, kiedy kabel został zainstalowany tak blisko powierzchni zagrożonej wybuchami amunicji na niemieckim Morzu Północnym", wyjaśnia Alexandra Bangemanna. "Potrzebne było profesjonalne podejście od wszystkich zaangażowanych stron i członków zespołu aby prawidłowo ocenić złożoną sytuację i znaleźć najlepsze procedury zapewniające bezpieczne wykonanie pracy w trudnych warunkach."

Przeprowadzone końcem stycznia 2014 finalne testy pokazały, że nkt cablespomyślnie zakończyło pełny zakres prac w tym trudnym i wymagającym projekcie. Morska farma wiatrowa Riffgat zaczęła zasilać sieć przesyłową od 12 lutego 2014.

Wolfgang Nolden, Wiceprezes Działu Offshore w nkt cables, wyraźnie widzi, że właściwe podejście firmy do projektu zostało potwierdzone osiągniętym sukcesem: "nkt cables minimalizuje ryzyko dla klientów, którzy otrzymują cały pakiet pod klucz od jednego dostawcy. nkt cables po raz kolejny pokazało, że jest w stanie obsługiwać duże, ambitne projekty pod klucz z pełnym profesjonalizmem, przejrzystością działania, elastycznością i z całkowitym oddaniem."

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy