21 wrz 2015 / PKP PLK /

MILIARDOWY PRZETARG POLSKICH LINII KOLEJOWYCH

Dziś PLK ogłosiły postępowanie przetargowe o kilkumiliardowej wartości na budowę infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na ponad 13 600 km zarządzanych linii. To kolejny przetarg zarządcy infrastruktury w ramach Wielkiej Ofensywy Inwestycji Kolejowych. Warunki przetargu pozwalają na składanie ofert nie tylko europejskim dostawcom systemu GSM-R, co gwarantuje dużą konkurencję. PLK zamierzają bezpiecznie pozyskać światową technologię i przeprowadzić cyfrową rewolucję na polskich torach.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają realizację jednego z kluczowych projektów modernizacyjnych na polskiej kolei: budowy infrastruktury systemu ERTMS/GSM-R na około 13 600 km zarządzanych linii. Zapisy w dokumentacji przetargowej na postępowanie o kilkumiliardowej wartości, tworzone przez zespół ekspertów PLK, zabezpieczą zarówno interes narodowego zarządcy infrastruktury, pozwolą zadbać o bezpieczeństwo na poziomie państwa, jak i pozwolą wyłonić dostawcę, który gwarantuje wymagany poziom techniczny dla oferowanego przez siebie rozwiązania.

MILIARDOWY PRZETARG POLSKICH LINII KOLEJOWYCH

Ogłosiliśmy przetarg, który wprowadzi na 13 600 km linii nowoczesny system łączności cyfrowej GSM-R. Warunki postępowania gwarantują, że uzyskamy wymagane przez PLK parametry techniczne i najlepszą jakość. To kolejny przetarg PLK z puli 11 mld zł, jaką ogłosimy w ramach przetargów na rynku tylko w br. Potwierdzamy jednocześnie, że PLK jest dobrze przygotowana do nowej perspektywy i wdrażania Krajowego Programu Kolejowego – mówi Marcin Mochocki członek Zarządu PLK.

W ogłoszonym przez PLK postępowaniu mogą uczestniczyć wszyscy światowi producenci systemu GSM-R. To w trosce o dobrą rywalizację, która według założeń spółki ma pozwolić wybrać najlepszej jakości usługi przy jednoczesnym zdrowym konkurowaniu ceną. Zarządca infrastruktury jest zdania, że obecnie wszyscy światowi producenci systemu GSM-R są w stanie dostarczyć rozwiązanie dobre jakościowo, bezpieczne i spójne z innymi systemami PLK.

GSM-R, czyli dedykowany dla kolei system bezprzewodowej łączności cyfrowej, jest jednym z dwóch kluczowych elementów Europejskiego Systemu Sterowania Ruchem Kolejowym ERTMS. Bazując na standardzie telefonii komórkowej GSM, został udoskonalony i dostosowany do specyfiki pracy związanej z eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury kolejowej oraz zarządzaniem ruchem pociągów, zapewniając wymagany poziom jakości świadczonych serwisów i bezpieczeństwa. System zapewnia m.in. łączność głosową między pracownikami odpowiadającymi za bezpieczeństwo i płynność ruchu – dyżurnymi, dyspozytorami, maszynistami czy obsługą techniczną oraz jest medium transmisyjnym dla systemu ETCS – Europejskiego Systemu Sterowania Jazdą Pociągu.

Do końca 2015 roku sieć GSM-R obejmie swoim zasięgiem ponad 1500 km sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. System wdrażany jest m.in. na linii kolejowej E 30 na odcinku Bielawa Dolna – Legnica – Wrocław – Opole, E 65 na odcinku Warszawa – Gdynia,  E 20 Kunowice – Terespol.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy