2 cze 2015 / EDF /

Inwestycje Polskie w EDF Toruń SA - kolejny projekt PIR w sektorze energetycznym

EDF Polska S.A. i Polskie Inwestycje Rozwojowe S.A. - fundusz realizujący kapitałową część programu Inwestycje Polskie - podpisały wstępne porozumienie inwestycyjne w sprawie finansowania projektu budowy nowej elektrociepłowni gazowej w dwustutysięcznym Toruniu, w którym EDF Toruń (spółka należąca do EDF Polska w 95,22%) zapewnia dostawy ciepła od 2002 r.

W ramach tego projektu planowana jest budowa nowej elektrociepłowni gazowej o mocy cieplnej 330 MWt, która zastąpi w 2017 roku obecne kotły węglowe. Celem projektu jest znacznie obniżenie poziomów emisji tlenków siarki (z 950 do 12 mg/m3), azotu (z 300 do 50 mg/m3) i pyłów (z 70 do 5 mg/m3) oraz spełnienie przyszłych restrykcyjnych europejskich norm środowiskowych. Nowy zakład wpisuje się w strategię EDF Toruń, który od lat inwestuje w rozwój systemu ciepłowniczego i zapewnia bezpieczeństwo energetyczne miasta.

Thierry Doucerain, prezes zarządu EDF Polska, powiedział: Projekt elektrociepłowni gazowej w Toruniu jest zgodny z polityką energetyczną Polski do 2030 r., a także ma zapewnić spełnienie nowych zaostrzonych norm w zakresie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Nowy zakład zapewni ciągłość dostaw ciepła dla mieszkańców Torunia w perspektywie wieloletniej, przyczyniając się również do poprawy jakości powietrza w Toruniu i poprawy bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Podpisane dziś wstępne porozumienie to ważny etap projektu. Inwestycja ta potwierdza zaangażowanie EDF w Polsce, gdzie Grupa jest obecna od 16 lat w sektorze produkcji energii elektrycznej i ciepła, a dziś rozwija dodatkowe usługi energetyczne i innowacyjne oferty handlowe.

Całkowity koszt planowanej inwestycji szacowany jest na około 550 milionów złotych, z czego 275 milionów złotych pokryje PIR, z funduszu programu Inwestycje Polskie. Strony planują powołanie spółki celowej, która zrealizuje inwestycję.

Finansowanie tego projektu w sposób modelowy wpisuje się w nową strategię Polskich Inwestycji Rozwojowych. Obok samorządów to właśnie infrastruktura i przemysł stanowią filary naszej działalności. Wysokosprawna energetyka powinna być bazą nowoczesnej gospodarki opartej o wiedzę i najnowsze rozwiązania technologiczne. Planowana elektrociepłownia, spełniająca najwyższe normy w zakresie ochrony środowiska, oznacza lepsze warunki życia dla mieszkańców Torunia, co powinno wpływać na wzrost atrakcyjności i konkurencyjności społecznej miasta i jego okolic. Profesjonalna współpraca z Grupą EDF, która jest jednym z liderów rynku energetyki przemysłowej na świecie, pokazuje potencjał w zakresie finansowania przez PIR dużych projektów - mówi Jerzy Góra, prezes Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Będzie to wysokosprawna i niskoemisyjna instalacja kogeneracyjna, produkująca energię elektryczną i ciepło o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 330 MWt (opcjonalnie do 390 MWt do 2025 roku) oraz mocy elektrycznej 100 MWe, która pokryje bieżące potrzeby cieplne odbiorców oraz zapotrzebowanie szczytowe Miasta w okresie zimowym.

Trwa proces uzgodnień w zakresie niezbędnych decyzji i pozwoleń. Rozpoczęcie budowy planowane jest w bieżącym roku. Przewidywany termin uruchomienia nowej elektrociepłowni zaplanowano na pierwszą połowę 2017 roku. Prace przy budowie nowej elektrociepłowni znajdzie 250 osób.

Aneks techniczny o projekcie:

Planowana elektrociepłownia ma powstać w EDF Toruń przy ul. Ceramicznej 6.

Aktywa wytwórcze nowej elektrociepłowni będą stanowiły:

  • 2 turbiny gazowe o mocy każda 45-55 MWe,
  • 2 kotły wodne odzysknicowe o mocy każdy 105 MWt,
  • 4 kotły wodne o mocy 30 MWt każdy, jako źródła szczytowe.

W celu optymalizacji pracy elektrociepłowni powstanie również akumulator ciepła. EDF Toruń planuje wybudowanie gazociągu o długości ok. 10 km, łączącego planowaną elektrociepłownię z gazową siecią przesyłową.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy