15 cze 2015 / Siemens /

Siemens otrzymał zamówienie na 5 turbin wiatrowych

Siemens dostarczy 5 bezprzekładniowych turbin wiatrowych SWT-3.0-113 dla jednego z polskich inwestorów na farmę wiatrową w północnej Polsce. Realizacja inwestycji zakończy się jeszcze w tym roku.

  • Podpisana umowa dotyczy dostawy 5 turbin SWT-3.0-113
  • Turbiny bezprzekładniowe staną na nowej farmie w północnej Polsce
  • Realizacja projektu nastąpi w 2015 roku
  • Siemens będzie serwisował turbiny przez kolejne 15 lat

 

Umowa dotyczy turbin w najnowszej technologii bezprzekładniowej tzw. Direct Drive. Dzięki temu rozwiązaniu znacząco wzrasta efektywność i bezawaryjność urządzeń. Każda z 5 turbin SWT-3.0-113 będzie wyposażona w rotor o średnicy 113 metrów, zamontowany na wieży stalowej o wysokości 127,5 m. Dodatkowo Siemens podpisał również umowę na obsługę serwisową oraz pełne utrzymanie turbin przez 15 lat od momentu uruchomienia zainstalowanych urządzeń.

Siemens otrzymał zamówienie na 5 turbin wiatrowych

Technologia Direct Drive jest stosowana w turbinach Siemensa od 2011 roku zarówno w projektach farm lądowych, jak i morskich. Seria turbin SWT-3.0-113 ma jedno ułożyskowanie wirnika z zewnętrznym rotorem generatora chłodzonego cieczą. Magnesy stałe rotora (PMG) skierowane są do środka i obracają się wokół statora. Dzięki takiej konstrukcji kompaktowy rozmiar generatora umożliwia uzyskanie relatywnie dużego momentu obrotowego, w porównaniu do turbin o podobnej mocy, ale z rotorem wewnętrznym. Taka gondola turbiny SWT-3.0 zawiera około 50% mniej części w stosunku do typowej gondoli turbiny przekładniowej. Przede wszystkim ułatwia to transport gondoli z fabryki na farmę, a w późniejszym etapie upraszcza jej utrzymanie i serwisowanie. Dodatkowo turbiny są wyposażane w przekształtnik pełnej mocy turbiny (NetConveter®), który pozwala w pełni kontrolować jakość energii elektrycznej oddanej do sieci oraz mechanizm monitorujący pracę turbiny (Turbine Condition Monitoring), który pozwala kontrolować główne komponenty turbiny i ewentualnie podejmować działania prewencyjne w czasie przeglądów okresowych jeszcze przed pojawieniem się usterki. Do zarządzania pracą farmy wiatrowej będzie służyć dostarczony system SCADA z modułem Park Pilot.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy