11 wrz 2014 / PAP /

Wystawa o tajemnicach optyki we Wrocławskim Centrum Badań EIT+

Posłuchać „dźwięku” światła, zagrać na laserowej harfie oraz obejrzeć kilkadziesiąt eksponatów prezentujących najczęstsze złudzenia optyczne można od środy na wystawie pt. „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” otwartej we Wrocławskim Centrum Badań EIT+.

Jak poinformowała PAP Klaudia Piątek z EIT+, wystawa ma charakter stały i będzie eksponowana w parku rozrywki edukacyjnej Humanitarium, na terenie Kampusu Pracze do końca 2015 r.

„Zależało nam, by wystawa była ciekawą i uzupełniającą ofertą na lekcje fizyki dla nauczycieli i uczniów. Dlatego nasi animatorzy tak ułożyli ekspozycję, że pokazuje ona typowe zjawiska fizyczne np. rozszczepienie światła, pochłanianie barw” - dodała Piątek.

Na wystawie znalazło się m.in. 15 eksponatów prezentujących najczęstsze złudzenia i iluzje optyczne. Można wejść do specjalnego „obłędnego” pokoju, w którym tak ustawiono zestaw luster i urządzeń, że ludzki błędnik traci kontrolę nad zmysłem równowagi. Zachowanie widza rejestruje kamera, zatem po wyjściu można obejrzeć własne reakcje na iluzje.

Na interaktywnych ścieżkach edukacyjnych wyjaśnianie są również takie zjawiska fizyczne, jak np. ciśnienie hydrostatyczne, ruch laminarny i turbulentny, prawo zachowania pędu.

Nie brakuje też elementów zabawowych m.in. można zagrać na laserowej harfie, posłuchać „dźwięku” światła czy polatać na laserowej miotle nad zabytkowym centrum Wrocławia.

W marcu tego roku zawarto porozumienie o współpracy pomiędzy Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli a Wrocławskim Centrum Badań EIT +. Jego celem jest doskonalenie systemu nauczania w szkołach oraz popularyzacja wiedzy naukowej.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma wspomagać na Dolnym Śląsku rozwój gospodarki opartej na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz miasto Wrocław.

PAP - Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy