15 lip 2015 / PAP /

Superkomputer Prometheus z AGH najlepszy w Polsce, 49. na świecie

Superkomputer Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH okazał się najlepszy w Polsce - zajął 49. miejsce w najnowszym rankingu TOP 500 najpotężniejszych komputerów świata. Na czele zestawienia znalazł się superkomputer z Chin.

Ranking jest aktualizowany co sześć miesięcy od 1993 roku. Podstawą oceny jest test Benchmark LINPACK, który porównuje szybkość działania komputerów wyrażoną w liczbie wykonywanych operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

W najnowszym zestawieniu poza Prometheusem znalazło się jeszcze sześć innych polskich superkomputerów.

Superkomputer Prometheus z AGH najlepszy w Polsce, 49. na świecie

Tryton, superkomputer Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej uplasował się na 128. miejscu; BEM z Wrocławskiego Centrum Sieciowo-Superkomputerowego zajął 137. miejsce, superkomputer Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku - 157., Zeus (wieloletni lider wśród polskich maszyn obliczeniowych) z ACK CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – 270. miejsce; ORION z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego – 379., a superkomputer Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW - 418. miejsce.

Najszybszym komputerem na świecie ponownie okazał się chiński Tianhe-2, którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 Pflops (PFlops, czyli 1000 Tflops, to milion miliardów operacji zmiennoprzecinkowych na minutę). Na liście wyraźnie dominują superkomputery z USA (233 jednostki). Na kolejnych miejscach znalazły się Japonia, Niemcy i Chiny. Polska znajduje się na 9. miejscu w rankingu krajów.

Jak przypomniał rzecznik AGH, Bartosz Dembiński w przesłanym PAP komunikacie, Prometheus rozpoczął pracę 27 kwietnia br. W zestawieniu Top 500 znalazł się po raz pierwszy. Superkomputer ma 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych, a jego moc wynosi prawie 1,7 Pflops. Na superkomputerach ACK CYFRONET AGH prowadzane są badania dotyczące m.in. przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, czy symulacji złożoności rynków finansowych.

www.naukawpolsce.pap.pl

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy