1 paź 2015 / ABB /

Wyłączniki generatorowe ABB dla Bloków 5 i 6 w rozbudowywanej Elektrowni Opole

ABB dostarczy na potrzeby rozbudowywanej Elektrowni Opole wyłączniki generatorowe typu HEC 7A, jedne z największych tego typu urządzeń na świecie. Wyłączniki zapewnią wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa układu wyprowadzenia mocy nowych bloków energetycznych 5 i 6, których łączna moc wyniesie 1800 MWe.

Budowa nowych bloków węglowych w Elektrowni Opole, realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., spółkę z Grupy Kapitałowej PGE. To jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w Europie. Generalnym wykonawcą inwestycji wartej 11,5 mld złotych jest Konsorcjum firm Rafako S.A., Polimex-Mostostal S.A., Mostostal Warszawa S.A. przy udziale Alstom Power Sp. z o.o. Bloki energetyczne nr 5 i 6 zostaną oddane do eksploatacji kolejno w lipcu 2018 i w marcu 2019 roku.

Wyłączniki generatorowe ABB

Wyłącznik generatorowy HEC_7_A

W ramach umowy podpisanej z firmą Polimex-Mostostal S.A. ABB dostarczy dwa wyłączniki generatorowe typu HEC 7A (prąd znamionowy 25 500 A, wyłączalny prąd zwarciowy 170 kA, napięcie 28,35 kV). Urządzenia zostaną zainstalowane w lipcu 2016 (blok nr 5) i w marcu 2017 roku (blok nr 6). Producentem wyłączników generatorowych jest renomowana fabryka ABB w Szwajcarii.

Dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym oraz innowacyjnej technologii – m.in. krótkim czasom własnym, chłodzeniu naturalnemu i zaawansowanemu systemowi monitoringu – wyłączniki ABB poprawią bezpieczeństwo kluczowych elementów układu wyprowadzenia mocy, takich jak generator i transformator, co będzie miało pozytywny wpływ na dyspozycyjność elektrowni.

– Urządzenie umożliwia m.in. wyłączenie prądu zwarciowego w najkrótszym możliwym czasie, zabezpieczając generator i transformator przed bardzo szkodliwym wpływem prądu zwarcia oraz ograniczając ryzyko rozszerzenia ewentualnych skutków awarii. Ponadto wyłącznik generatorowy typu HEC 7A pracując z chłodzeniem naturalnym nie potrzebuje żadnych dodatkowych układów chłodzących, czy też wentylatorów, co ogranicza jego zapotrzebowanie na energię zasilającą, zmniejsza poziom hałasu i koszty jego eksploatacji. Na poziom bezpieczeństwa ma również wpływ najnowocześniejszy system monitoringu GMS 600 z funkcją monitoringu on-line temperatury i gazu SF6 – powiedział Sławomir Wola, pracujący w Lokalnej Jednostce Biznesu Energetyki Wytwórczej ABB, odpowiedzialnej za wyłączniki generatorowe w Polsce.

Elektrownia Opole od lat 90. wykorzystuje wyłączniki generatorowe ABB w technologii SF6 na swoich czterech blokach energetycznych. Nowe zamówienie jest kontynuacją udanej współpracy i potwierdzeniem zadowolenia klienta z jakości produktów oraz lokalnego serwisu.

Budowa nowych bloków energetycznych jest elementem zakrojonego na dużą skalę programu zwiększania mocy wytwórczych, majątku przesyłowego i dystrybucyjnego energetyki w Polsce. – W kraju rozpoczęto realizację kilku dużych projektów, które odtworzą moce wytwórcze w oparciu o węgiel, m.in. w Elektrowni Kozienice, która będzie posiadała największy obecnie wyłącznik generatorowy typu HEC 9 dostarczany przez ABB, wspomnianego projektu w Opolu, jak również nowych bloków energetycznych w elektrowni Jaworzno oraz elektrowni Turów. Aktualnie trwają także prace rozruchowe na bloku gazowo-parowym 460 MW Orlen Włocławek, gdzie ABB dostarczyło również 2 wyłączniki generatorowe typu: HEC 7B oraz HECS-130XLp. Kolejne duże inwestycje będą realizowane w najbliższych sześciu, siedmiu latach. ABB, z uwagi na swoją silną pozycję na rynku, może odegrać kluczową rolę w tych inwestycjach, jak i w samym procesie modernizacji polskiej energetyki – podsumował Krzysztof Pałgan, dyrektor marketingu i sprzedaży ABB w Polsce.

Od 1954 roku ABB jest światowym liderem w projektowaniu oraz produkcji wyłączników generatorowych. Firma posiada najszerszą i najnowocześniejszą ofertę tych urządzeń w technologii gazu SF6, w zakresie wartości prądu zwarciowego od 63 kA do 300 kA oraz prądu znamionowego od 6 300 A do ponad 50 000 A, które są w stanie sprostać wymaganiom wszystkich typów bloków energetycznych na świecie. Do tej pory ABB zrealizowała ponad 8000 dostaw wyłączników generatorowych do ponad 100 krajów na całym świecie.

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy