7 wrz 2015 / Mateusz Osada /

Rewolucja OLED - czy w ogóle nastąpi?

Rynek oświetleniowy jest w ciągłym poszukiwaniu co raz to doskonalszych rozwiązań w zakresie wytwarzania światła. Jest to oczywista tendencja, w szczególności nasilona na przestrzeni ostatniej dekady za sprawą rewolucji, jaka została wywołana przez diody LED. Technologia OLED ma szansę postawić kolejny krok na drodze ewolucji źródeł światła otwierając nowe możliwości, w szczególności w zakresie designu. Obecnie na rynku jest kilku producentów oświetleniowych paneli OLED.

Czy oferowany przez nich produkt niesie kolejną rewolucję?.

W ostatnich latach, szczególnie dużą uwagę poświęca się sprawności oraz czasowi życia źródeł światła. Parametry te były dźwignią marketingową, która pozwoliła skutecznie wprowadzić diody LED do masowego użycia.
 

Instalacja OLED firmy Black Body oraz Buschfeld

Porównanie sprawności paneli OLED poszczególnych producentów (stan na czerwiec 2015).

Rekordzistą pod względem sprawności jest zdecydowanie japońska firma Konica Minolta, która już w marcu 2014 roku ogłosiła wyprodukowanie panelu o sprawności 131 lm/W. Był to panel o powierzchni 15 cm2, który niestety nie został skomercjalizowany. Komercyjny produkt oferowany przez tego producenta to panele o sprawności 45 lm/W, w związku z czym ustępuje on koreańskiemu LG Chem’owi, a także Philips’owi. Wartość 131 lm/W nie jest najwyższą sprawnością osiągniętą przez panele OLED. Już w marcu 2013 roku firma NEC Lighitng we współpracy z uniwersytetem Yamagata, ogłosiła wyprodukowanie diody OLED o sprawności 156 lm/W. Wynik nie jest jednak brany pod uwagę w zestawieniu, gdyż firmy te nie prowadzą komercyjnej produkcji, a jedynie badania z zakresu możliwości tej technologii, a sam panel był rozmiaru 2mm x 2mm.

Porównanie czasu życia paneli OLED poszczególnych producentów (stan na czerwiec 2015).

Z punktu widzenia czasu życia komercyjnie dostępnego produktu, diody OLED osiągają wartości z przedziału od 10 000 do 40 000 godzin. Wartości te deklarowane są przez poszczególnych producentów w kartach katalogowych lub materiałach marketingowych, niemniej jednak nie ma możliwości, aby znaleźć rzeczywiste wyniki pomiarów tych parametrów oraz informacje o zastosowanym modelu ekstrapolacji tych wartości, co może wskazywać na ich jedynie przybliżone oszacowanie.

W rzeczywistych aplikacjach, poza czasem życia i sprawnością, bardzo istotny jest strumień świetlny jaki można osiągnąć z danego źródła. W diodach OLED wszystkich producentów osiągana jest wartość około 1 lm/cm2 dla standardowych warunków zasilania. Jest to wartość wynikająca z odporności materii organicznej na przepływ prądu. Wprawdzie strumień można sterować także wartością prądu zasilania, ale dla wyższych niż nominalna wartość prądu, czas życia paneli OLED ulega wyraźnemu skróceniu, co związane jest z wyższą temperaturą pracy diody, a co za tym idzie, szybszą degradacją materii organicznej. Z powodu silnego powiązania strumienia oraz czasu życia, aby osiągnąć większy strumień diod, producenci oferują różne rozmiary paneli.

Fragment artykułu, który ukazał się w numerze 3/2015 czasopisma Lux Magazyn - Cały numer czytaj online bezpłatnie tutaj

 

 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy