16 maj 2013 / Philips /

Technologia OLED

Największa na świecie udostępniona do sprzedaży instalacja oświetlenia OLED – interaktywna ściana LivingShapes została zaprezentowana podczas wydarzenia „90 lat Philips w Polsce. Innowacyjne rozwiązania – lepsza jakość życia”. Składa się ona z 72 paneli wykonanych w technologii OLED, zbudowanych z 1 152 diod OLED Lumiblade. Każdy panel wyposażony jest w zatrzask, by z łatwością łączyć dowolną liczbę paneli, tworząc w ciągu zaledwie kilku minut interaktywną instalację OLED. Instalację można wykorzystać do oświetlenia biur, poczekalni, lobby hotelowych lub ekskluzywnych rezydencji.

OLED

Podczas wydarzenia prezentowane było także interaktywne lustro LivingShapes, wykorzystujące fakt, że diody OLED odbijają światło po włączeniu. Kwadratowa siatka diod OLED wygląda jak zwykła instalacja oświetleniowa. W rzeczywistości, to technologia oparta na inteligentnych czujnikach powiązanych z lustrem. Wyczuwa, gdy ktoś podchodzi blisko. Interaktywne lustro LivingShapes wykrywa zarys postaci i wyłącza diody OLED będące w polu widzenia obserwatora. W ten sposób instalacja oświetleniowa przekształca się w lustro. Odbicie w lustrze jest pozbawione cieni i jednocześnie daje bardzo naturalny obraz. Dzięki temu lustro idealnie wpasowuje się do wystroju pokoi hotelowych o wysokim standardzie lub obok toalet w poczekalniach czy lobby.

Firma Philips przedstawiła także nowy modułowy system 3D LivingSculpture, wyróżniony nagrodami w konkursach wzornictwa, min. nagrodą iF-Award (za projekt produktu i komunikację) i nagrodą Red Dot Award w zakresie projektu produktu. Wykorzystując trójwymiarowy system modułowy zaprojektowany przez Christophera Baudera, Philips Lumiblade stworzył system umożliwiający projektantom pełne wykorzystanie trzech wymiarów przestrzeni w instalacjach oświetlenia OLED. Składa się on z płyt bazowych i prętów łączących. Pręty łączące dostępne są w różnych długościach i umożliwiają równomierne i błyskawiczne tworzenie złożonych trójwymiarowych struktur. W zależności od wymogów projektowych, można połączyć ze sobą dowolną liczbę płyt bazowych i szybko stworzyć trójwymiarową rzeźbę świetlną. Firma Philips wciąż poszerza portfolio rozwiązań z zakresu oświetlenia OLED wprowadzając min. nową wersję Lumiblade OLED Panel GL350. Nowa dioda OLED daje więcej światła (do 200 lumenów) i jest bardziej wydajna (45 lm/W) od pierwszej wersji GL350 (~17lm/W; 120lumenów).

OLED – rewolucyjna technologia oświetlenia

OLED (organiczne diody elektroluminescencyjne) to kolejny krok w ewolucji oświetleniowej. Jego innowacyjność polega na tym, że światło produkowane jest przez półprzewodniki, a nie przy użyciu włókna lub gazu. Podobnie, jak w przypadku oświetlenia LED, diody OLED zapewniają bardziej energooszczędne i trwalsze oświetlenie. Dzięki nim pojawiają się nowe możliwości wykorzystania
oświetlenia, które tworzy nastrój w miastach – domach, biurach, sklepach, hotelach.

OLED

Jak działają diody OLED?

Oświetlenie OLED działa przewodząc prąd elektryczny przez jedną lub więcej niezwykle cienkich warstw organicznych półprzewodników. Warstwy te włożone są pomiędzy dwie elektrody – jedną naładowaną dodatnio i drugą, naładowaną ujemnie. Tak powstała „kanapka” umieszczana jest na szkle lub innych przeźroczystym materiale nazywanym „podłożem”. Po przyłożeniu prądu do elektrod, emitują one dodatnio i ujemnie naładowane dziury oraz i elektrony. Łączą się następnie w środkowej warstwie „kanapki” i tworzą krótkotrwały, wysokoenergetyczny stan zwany „pobudzeniem”. Gdy ta warstwa powróci do swojego pierwotnego, stanu spoczynku, energia przepływa poprzez cienką warstwę organiczną, co powoduje, że emituje ona światło. Dzięki zastosowaniu w cienkich warstwach organicznych różnych materiałów, diody OLED emitują światło o różnej barwie.

Diody LED i OLED – czym się różnią?

Główna różnica między diodami LED i OLED polega na tym, że diody OLED wytwarzane są przy użyciu półprzewodników organicznych, podczas gdy diody LED wbudowane są w kryształy pochodzące
z materiałów nieorganicznych. Pomiędzy tymi dwoma typami półprzewodnikowego oświetlenia istnieją także zauważalne różnice: diody LED są migotającymi punktami świetlnymi, zaś diody OLED to płaskie panele równomiernie emitujące światło na całej powierzchni. Produkowane przez nie światło jest „spokojne”, bardziej połyskliwe i rozproszone, a także nie oślepia. Cienka, płaska charakterystyka diod OLED umożliwia także wykorzystanie emitowanego przez nie światła w sposób niemożliwy do zastosowania przy użyciu innych źródeł światła. Diody OLED nie zastąpią diod LED – mają one swoje bardzo specyficzne i praktyczne rodzaje zastosowań. Oba jednak uzupełniają się nawzajem zapewniając wiele możliwości w erze oświetlenia cyfrowego.

Działania na rzecz rozwoju technologii OLED

Firma Philips, jako pierwsza, udostępniła do sprzedaży na szeroką skalę technologię oświetlenia OLED wprowadzając panele Lumiblade OLED w różnych kształtach i kolorach sprzedawanych pod nazwą Philips Lumiblade. Ponadto, laboratorium Lumiblade firmy Philips w Aachen, w Niemczech, umożliwiło projektantom oświetlenia oraz producentom opraw oświetleniowych udział w tworzeniu dopasowanych rozwiązań OLED. Firma Philips posiada jednostki ds. rozwoju produktów OLED w Brazylii i Chinach, umożliwiając bliską współpracę miedzy architektami i projektantami z całego świata. Posiada też fabrykę diod OLED w Aachen. Duże, przestronne pomieszczenie o rozmiarze prawie 2 000 metrów kwadratowych mieści największą na świecie linię produkcyjną oświetlenia OLED.

Dojrzeć piękno światła dzięki zastosowaniom diod OLED

Hotele, sprzedawcy detaliczni i firmy nieustannie poszukują sposobów wyróżnienia się. Ich wizerunek i tożsamość są także przekazywane poprzez aranżację i dekorację. Innowacyjne oświetlenie może odgrywać znaczącą rolę w tworzeniu atmosfery w tych miejscach. 

Góra
Komentarze
Brak komentarzy, podziel się swoją opinią jako pierwszy....
Wideo
RELACJA Z TARGÓW ŚWIATŁO 2015
Targi Poznańskie - pasja w działaniu!

Kalendarium

Nowe firmy